Правила проведення змагань по пулу

Нижченаведені Правила стосуються гри, ведення рахунку, виконань офіційних обов'язків і розподілу відповідальності стосовно змагань по лузному більярду, що проводяться під егідою ВАП (Усесвітня Асоціація Пулу). Проте розпорядження і основні принципи цих правил повинні розглядатися як частина “Загальних правил лузних більярдних ігор”, і їх слід застосовувати незалежно від того, проводяться чи ні офіційні змагання.

 1. Відповідальність учасника

  Кожен учасник повинен знати всі Правила, регламент і графік проведення конкретних змагань. Хоча офіційні особи і повинні вживати всім необхідним заходам для того, щоб відповідна інформація була легко доступна всім гравцям, відповідальність, кінець кінцем, лежить на самому учаснику. (Виключення з цього правила обумовлені в п.2.16.) Незнання своєї ігрової ситуації і (або) Правил не дає гравцеві права на відновлення вихідної позиції, повторення удару, перегравання і т.п.

 2. Випробування устаткування

  Учасники змагань до початку гри винні самі переконатися в тому, що кулі і інше устаткування є стандартними і задовольняють відповідним вимогам. Як тільки гра почалася, вони не повинні більш повертатися до цього питання. (За винятком випадків, коли і суперник, і офіційні особи погоджуються як з претензією, що пред'являється, так і з пропонованим організаторами виходом з положення, що створилося.)

 3. Використання устаткування

  Учасники гри не повинні використовувати устаткування і приладдя не по їх прямому призначенню. Наприклад, коробочки з пудрою, кубики мела і т.д. не повинні використовуватися для підтримки машинки (або ручного упору); одночасно не можна користуватися більш ніж двома машинками; крім того, їх не можна використовувати для підтримки чого-небудь окрім кия. Додаткові або такі, що вийшли з гри кулі не можна використовувати для з'ясування питання про те, чи проходить куля через деякий проміжок, а також в інших цілях (окрім розиграшу початкового удару).
  Трикутник можна використовувати для вирішення питання про те, чи заважає куля установці нової піраміди (наприклад, при грі в “14-1”) лише в тому випадку, якщо зустріч неофіційна і місце установки піраміди не обведене олівцем.

  .

 4. Обмеження на використання більярдного приладдя

  Гравці можуть використовувати будь-яку крейду, машинку і кий по своєму вибору. Проте офіційні особи можуть вводити обмеження на їх використання, якщо дії гравця завдають збитку устаткуванню або порушують нормальні умови проведення змагань. Наприклад, гравцеві можуть не дозволити користуватися червоною крейдою на зеленому сукні, не рекомендується також натирати дуже велику кількість мела, оскільки це надає несприятливу дію на кулі і сукно; забороняється також користуватися киями, що чинять надмірний шум. (Див. також п. 15)

 5. Розмітка столів

  При розстановці куль повинен використовуватися трикутник. До початку змагань кожен стіл і відповідний трикутник повинні бути помічені, щоб під час змагань на одному і тому ж столі завжди використовувався один і той же трикутник.

  На сукні повинна бути нанесена чітка і добре видима олівцева лінія: 1) по зовнішній стороні трикутника, щоб забезпечити точну і одноманітну розстановку куль, а також для того, щоб мати можливість точно визначити положення кулі (наприклад, при грі в “14-1”); 2) уздовж подовжньої лінії, щоб забезпечити правильне виставляння куль; 3) уздовж передньої лінії, для того, щоб можна було легко визначити, чи знаходиться куля в будинку.

  Передня, центральна і задня відмітки також повинні бути помічені або чітким олівцевим хрестиком, або за допомогою стандартної наклейки. Якщо в якій-небудь конкретній грі передня і центральна відмітки не використовуються, то позначати їх не потрібно.

 6. Свобода дій організаторів

  Організатори залишають за собою право встановлювати певні Правила і процедури, що найбільш відповідні стосовно конкретних змагань, стосуються, наприклад, форми учасників, порядку стягування вступних внесків, їх перерозподілу, розробки гнучкого графіка, жеребкування і т.п.

  Проте змагання, що проводяться з санкції ВАП, повинні відповідати певним вимогам, які стосуються, перш за все, належного розподілу призового фонду.

 7. Запізнення

  Учасник повинен бути готовий почати зустріну в межах п'ятнадцяти хвилин після її початку, інакше йому зараховується поразка. За початок зустрічі береться або час за розкладом, або час оголошення про початок зустрічі, залежно від того, яке пізніше.

 8. Заборона тренування після початку зустрічі

  Після того, як зустріч почалася, тренування забороняється. Виконання яких-небудь сторонніх ударів розглядається як порушення.

 9. Заборона сторонній допомозі

  Після того, як зустріч почалася, учасники не повинні користуватися допомогою глядачів при плануванні або виконанні ударів. Якщо гравець запрошує і отримує такого роду допомогу, то йому зараховується поразка в партії. Будь-який глядач, який добровільно пропонує яку-небудь істотну допомогу гравцеві, повинен віддалятися з місця проведення змагань.

 10. Незаконне продовження гри

  Після того, як гравець закінчив свою серію, він повинен припинити завдання ударів. Інакше йому зараховується поразка в партії. (Виключення: при грі в “14-1” таке порушення розглядається як умисне).

 11. Сповільнена гра

  Якщо, на думку судді, хто-небудь з учасників своєю сповільненою грою систематично затягує хід змагань або партії, то суддя після попередження може ввести сорокапятісекундноє тимчасове обмеження на виконання ударів обома учасниками (т.е. гра обох учасників контролюється за допомогою секундоміра). Якщо після цього один з гравців не укладається у встановлені тимчасові рамки, то оголошується фол і вступаючий в гру суперник діє згідно правилам конкретної гри.

  В процесі виконання серії одним з учасників контрольний секундомір включається після завершення попереднього удару і вимикається у момент початку наступного, тобто у момент зіткнення наклейки кия з битком. Час розкочування куль в процесі удару не враховується. При виконанні удару з руки контрольний секундомір включається після того, як гравець отримав биток, а також завершені всі процедури виставляння або розстановки куль. За десять секунд до закінчення контрольного часу гравцеві слід зробити відповідне попередження. Якщо гравець не укладається у встановлені тимчасові рамки, то оголошується фол і вступаючий в гру суперник діє згідно правилам конкретної гри.
  Якщо через недогляд відповідної офіційної особи контрольний секундомір включається із затримкою, то відповідно затримується і початок відліку сорокапятісекундного тимчасового обмеження.

  .

 12. Припинена гра

  Якщо гравець завдає удару після того, як суддя припинив гру, то йому зараховується поразка в партії. Оголошення про припинення гри розглядається як достатнє попередження. (Див. також п. 27)

 13. Тайм-аут

  Гравець має право узяти тайм-аут лише на своєму ударі або між сетами (якщо використовується система з сетами). Під час тайм-ауту відповідний стіл повинен бути помічений суддею, і ніякі тренування на нім не допускаються. Як правило, гравець має право на один тайм-аут в зустрічі і тривалістю не більше 5 хвилин. Якщо використовується система з сетами, то кожен гравець отримує право на один тайм-аут в завершальному сеті (у третьому сеті при грі до трьох сетів і в п'ятому сеті при грі до п'яти сетів). Тайм-аут в завершальному сеті надається незалежно від того, чи брав гравець тайм-аути в попередніх сетах.

 14. Визнання поразки (здача)

  Якщо гравець здається, то йому зараховується поразка в партії. Спроба розгвинтити збірний кий, тоді як суперник знаходиться у столу, розглядається як визнання поразки в партії. У разі визнання поразки ніякого попередження з боку судді не потрібне.

 15. Зарахування поразок

  Якщо з яких-небудь причин, обумовлених справжніми Правилами, гравцеві зараховується поразка в зустрічі, то її результат не повинен виражатися яким-небудь рахунком і включатися в статистику змагання незалежно від того, при якому поточному рахунку було оголошено про зарахування поразки. У офіційних протоколах замість рахунку слід використовувати відповідні буквені позначення. (Поразки зараховуються також і у разі дискваліфікації.)

  Проте якщо гравець виконав найрезультативнішу серію, то він має право на отримання відповідного призу (або іншого аналогічного призу) навіть в тому випадку, якщо після цього його суперникові зарахована поразка.

 16. Гра без судді

  У відсутність судді його обов'язку бере на себе гравець, вільний від виконання удару.

  1. Торкання куль

   Якщо зустріч проводиться під спостереженням судді, то стосується будь-якої кулі (битка або прицільної кулі) києм, одягом, частиною тіла, машинкою або крейдою до, в час або після удару розглядається як порушення. Проте у відсутність судді допускається випадкове торкання нерухомих куль, розташованих між битком і що грає, при виконанні удару. Якщо при цьому гравець ще не встиг провести удар, то йому слід запросити головний суддю змагань і дати йому можливість відновити первинну позицію.
   Якщо ж удар вже проведений і в результаті якої-небудь з куль торкнувся потривоженої (не відновленого) кулі або ж хоч би частково пройшов через область (сферу), раніше займану цією кулею, то оголошується фол. Іншими словами, фол оголошується в тому випадку, якщо такого роду інцидент зробив який-небудь вплив на кінцевий результат удару. У будь-якому випадку головний суддю слід запросити якомога раніше, але не під час удару. Забороняється завдавати наступного удару до того, як головний суддя відновить всі випадково зрушені кулі, інакше оголошується фол.

   .

   По розсуду вступаючого в гру суперника потривожені кулі можуть бути залишені на нових позиціях. В цьому випадку позиції куль вважаються відновленими і подальші зіткнення з ними не розглядаються як порушення.

   Проте стосуватися битка можна лише наклейкою кия при виконанні правильного удару, інакше оголошується фол.

  2. Неправильний перескок і масі

   Якщо зустріч проводиться без судді, то ознакою порушення при виконанні перескока або масі (обгинання) є зсув прицільної кулі, що заважає (нелегального), незалежно тому, чи зміщується він під впливом руки, кия або машинки.

  3. Думка третьої особи

   В спірних ситуаціях суперник що грає може надати присутній офіційній або третій особі право ухвалити рішення про правильність виконання удару.

  4. Дозвіл суперечок

   Всі спори між гравцями вирішує головний суддя змагань або його офіційний заступник.

  5. Удари урозріз

   Якщо при ударі биток стосується легальної і нелегальної прицільної кулі приблизно одночасно і при цьому не можна визначити, яке торкання було першим, то рішення ухвалюється на користь того, що грає.

  6. Розстановка куль

   Встановлювати кулі необхідно якомога щільніше, тобто кожна куля повинна торкатися сусіднього. При цьому абсолютно неприпустимо постукувати по прицільних кулях. Рекомендується вирівняти щіткою сукно в місці установки куль.

Джерело: bilyardia.ru


0 Відгуків на “Правила проведення змагань по пулу”


 1. Немає коментарів

Залишити відгук